KRÓTKI OPIS RASY - KOT BRYTYJSKI
 


POCHODZENIE: Prawdopodobnie kot brytyjski został sprowadzony do Wielkiej Brytanii za sprawą legionów rzymskich. Hodowcy zainetersowali się tą nietuzinkową rasą na nowo w XIX wieku. Niestety legendy tej nie da się jednak udowodnić. Rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię (nie jest to jednak domowy kot "brytyjski"). II wojna światowa zagroziła istnieniu tej rasy. Hodowcy jednak, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili cechy rasy w latach 50. XX wieku.

kot

***

Koty te charakteryzują się masywną budową ciała. Okrywa włosowa krótka i gęsta. Ogon gęsty i zaokrąglony na czubku. Koty brytyjskie są kotami o spokojnym charakterze, nie lubią być zbyt pieszczonymi. Lubią przebywać na powietrzu, są niezależne i łagodne.

Rasa kota brytyjskiego krótkowłosego należy do najbardziej lubianych w całej Europie. Paradoksalnie, najwięcej hodowców Brytyjczyków znajduje się w… Niemczech, co wcale nie przeszkadza ani kotom, ani ich właścicielom – wszyscy bowiem doskonale wiedzą, że to dzięki Wielkiej Brytanii kot ten nabrał angielskiego charakteru, dżentelmeńskiego obycia i stoickiego spokoju.
Poza Europą, rasa ta jest hodowana także w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Australii oraz w całej Rosji.
I we wszystkich tych krajach kot ten jest znany z występów w telewizji, w przerwach między programami podczas reklam i podczas samych filmów. Rasa ta, uwielbia bowiem arystokratyczne zwyczaje i błysk fleszy. Zawdzięcza to niewątpliwie wyglądowi – „pluszowym” gabarytom oraz wyjątkowo puszystej sierści o niebagatelnych kolorach.

OPIS OGÓLNY - Wielkość ogólna kota od dużego do średniego:

GŁOWA Kształt: masywna, okrągła, szeroka czaszka. Nos: krótki, szeroki, prosty z delikatnym zagłębieniem, jadnak stop inny niż u "Egzotyków". Silny podbródek.

USZY Kształt: małe, lekko zaokrąglone na czubku, szeroko rozstawione.

OCZY Kształt: duże i okrągłe, szeroko otwarte i szeroko rozstawione. Kolor: miedziany lub ciemnopomarańczowy, niebieski, zielony (preferowany) lub niebiesko-zielony. U jednego kota mogą występować dwa różne kolory oczu (odd-eyed).

SZYJA: Mocno osadzona, krótka, bardzo dobrze rozwinięta i bardzo silna.

TUŁÓW Budowa: umięśniony, krępy z szeroką klatką piersiową, ramiona i tył powinny być silne i solidne.

NOGI Kształt: krótkie i silne. Łapy: mocne i okrągłe.

OGON: Gruby i krótki, lekko zaokrąglony na końcu.

FUTRO: Krótkie i gęste, z dobrym podszerstkiem. Nie powinno płasko leżeć; faktura powinna być raczej chwytliwa w dotyku.

KOLOR: Każdy włos powinien być jednakowo zabarwiony patrząc od końca do nasady, nie dotyczy odmian tabby i srebrzystych.

BRI n - czarny
BRI a - niebieski
BRI b - czekoladowy
BRI c - liliowy
BRI d - rudy
BRI e - kremowy
BRI o - cynamonowy
BRI p - płowy
BRI w - biały
BRI (a, b, c, d, e, n) 33 - colorpoint.

Są to podstawowe kolory, które występują w niezliczonej ilości kombinacji, co w połączeniu z pręgowaniem daje olbrzymią gamę kolorystyczną tej rasy.

 
BRYTYJSKIE MISIE*PL